Kendinizi Sorgulamaya Cesaretiniz Var mı?


Abdurrahman Aydın

Abdurrahman Aydın

09 Mart 2017, 14:36

                  
De ki: Eğer babalarınız, oğullarınız, kardeşleriniz, eşleriniz, hısım akrabanız kazandığınız mallar, kesada uğramasından korktuğunuz ticaret, hoşlandığınız meskenler size Allah'tan, Resûlünden ve Allah yolunda cihad etmekten daha sevgili ise, artık Allah emrini getirinceye kadar bekleyin. Allah fâsıklar topluluğunu hidayete erdirmez. (Tevbe 24)

Bu yazıyı okuyan kardeşim lütfen yazıyı bırak ve birkaç dakika soracağım şu soruyu bir düşün. Dünyada gündemine giren mevzuların neler. Sabahtan akşama kadar ne ile hemhal oluyor ne için çabalıyor ne için kaygılanıyorsun.

Annen baban kardeşlerin akrabaların eşin çocukların ne kadar hayatının merkezinde.  Gününün ve ömrünün içinde senin için en sevgili olan ne? Dünyada en çok neyi seviyor en çok neyi arzuluyorsun? Seni en çok ne mutlu eder? Bu cevabı kendi içinde kendine karşı dürüst olarak vermelisin!

Ve düşün;

Oturduğun yada oturmayı hayal ettiğin meskenin/evin , bahçen, işyerin yatırımların hatta araban senin için ne kadar sevimli? Yada iş hayatın. Ticaretin hesabın kitabın çeklerin senetlerin vd. Yada ulaşmak için uğraştığın mevkiler makamlar senin için ne düzeyde sevimli?
Ya da korkuların? Bunları kaybetmekten ötürü yaşadığın korkular. Sevimli olanları yitirme korkun?

Peki sıkça adını andığın Allah ve resülü ne kadar hayatının merkezinde? Allah ve resulü sana ne kadar sevimli geliyor?  Allah ve resulü için ne kadar cehd ediyorsun. Ve bu cehdden ne kadar sevinç duyuyorsun.

Elbette Allahu Teala bizleri Kuranı Kerimde ifade buyurduğu üzere  bu dünyalıklara karşı meyyal yarattı. Doğal olarak bu meyyal olduğumuz aile, mal mülk vb dünyalıkları elbette seveceğiz. Ama nereye kadar ne düzeyde? Sınır nerde başlıyor nerde sınır bitiyor.
 Bizim yer kürede bulunma amacımız ne ? Asli vazifemiz ne? Yüce Yaratan Rabbimiz diyorki:Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.(Zariyat 56)

Peki biz bu yaratılış amacımızı ne düzeyde hatırlıyoruz. Kulluk vazifemizi ne düzeyde nasıl yapıyoruz?  Sadece ayetleri okuyup geçiyor muyuz? Arada kıldığımız namazlar, tuttuğumuz oruçlar ve verdiğimiz infaklar bu amaca hizmet etmeye  yetiyor mu?

Çalışsın diye işe aldığımız bir elemanın iş boyunca sevdiği şeylerle iştigal edip arada sırada çalışması gibi mi ibadetlerimiz? Ve bu işçinin  çalışmasındaki samimiyeti yada samimiyetsizliği gibi mi ? Allah için resül için ve kendimiz için bir daha düşünelim lütfen!
 
Kulluk için geldiğimiz dünyada imtihan oluyoruz. Ve yaratanımız, Malikimiz Rabbimiz buyuruyorki :  Doğrusu mallarınız ve çocuklarınız sizin için bir imtihandır. Büyük mükafat ise Allah'ın yanındadır. (Teğabun 15)
 
İmtihan edildiğimizi unuttuk mu yoksa? İmtihan olunduklarımız amacımız mı oldu ALLAH MUHAFAZA.Rahman ve Rahim olan Allahu Teala oysaki imtihan olacağımızı da bildirmişti Kuranı Azimüşşanda.

  Andolsun, biz kendilerinden öncekileri de denemişken, insanlar, “İnandık” deyince, denenmeden bırakılacaklarını mı sanarlar? Allah elbette doğruları ortaya koyacak ve elbette yalancıları da ortaya koyacaktır.” (Ankebut  2-3)

Şimdi bir daha düşünelim. Ne için dünyadayız? Nasıl bir imtihandan geçiyoruz? İmtihanının ne kadar farkındayız? Ve dünyada bize en sevgili olanlar ne? Allah ve resulünden daha sevimli maazallah bize gelen bir şey var mı? Allah ve resulü için ne kadar çaba gayret ve cehd ediyoruz? Doğrulardan mıyız? Yalancılardan mı?

Rahman ve rahim olan Allahu Tealanın  tevbe kapısı hep açık. Yeniden tekraren her seferinde sonuca ulaşıncaya kadar  besmele ile  Bismillahirrahmaninrrahim
 
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ömer - 3 yıl önce
Cenk kardeşim yazılanlar okunmak değil yaşanmak için yazılmış. Kurandaki tüm ayetlerde biliniyor.Önemli olan yaşamak. Bence güzel bir yazı olmuş
Avatar
mehmet - 3 yıl önce
hocam Allah razı olsun uyarıcı bir yazıydı.
Avatar
Abuzer - 3 yıl önce
Allah razı olsun Allah bizi sevdiklerinden eylesin
Avatar
Ahmet - 3 yıl önce
Resulullah sallAllahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
Canımı kudretiyle elinde tutan Allah’a yemin ederim, eğer siz, benim yanımda bulunduğunuz hali devam ettirip hep zikirle meşgul olsaydınız, melekler yattığınız yataklarda, yürüdüğünüz yollarda sizinle tokalaşırdı. Fakat ey Hanzala, bir saatinizi ibadete, bir saatinizi dünya işlerine ayırınız.
Peygamber Efendimiz bu sözleri üç defa tekrarladılar.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yoksa-munafik-mi-oldum-sahabe-cok-hassasti-9838809
Avatar
Cenk - 3 yıl önce
Bilindik mevzular yazılmış Yeni şeyler yazmak lazım
Avatar
Tarık - 3 yıl önce
Hocam birde bu yazıyı malatyada ki yöneticilere okutun. Bizden çok onların okuması lazım.