Eğitim Sistemimize Dair


Murat Ateş

31 Mart 2017, 18:16

Eğitim sistemimizin sorunlu bir yapı arz ettiği herhâlde herkesin mutabık olduğu hususlardan biridir. Hemen belirtmek gerekir ki bunun çok çeşitli sosyolojik, ekonomik, sosyal, siyasi ve gelenekten kopuşu temsil eden modernleşme gibi nedenleri vardır.

Bu köşede bu yazı ilki olmak kaydıyla eğitim sitemimiz ile alakalı olarak bazı hususlara dikkat çekmeye çalışacağız.

2017 YGS sonuçları açıklandı. 2 milyon 265bin öğrencinin yarıştığı sınavda, puanı hesaplanan 2 milyon 124 bin öğrenciden 180 baraj puanını aşan öğrenci sayısı 1 milyon 506 bin, başarı oranı ise %70,91. 150 baraj puanını aşan öğrenci sayısı ise 1 milyon 846bin başarı oranı %86,93. Bu yıl 38 bin öğrenci ise sıfır çekti. Bütün testlerden toplam 160 sorunun sorulduğu sınavda 150 barajını geçmek için %12,5başarı oranına ulaşmak gerekiyor bu da toplam 20 nete karşılık gelirken, 180 barajını geçmek içinse %20 başarı oranını tutturmak gerekiyor ki bu da 32 nete karşılık gelmektedir.

Bu yıl yapılan sınav geçen yıl yapılan sınava göre daha zorlayıcı oldu. 2016 da yapılan sınavda Türkiye ortalaması 43,44 net iken bu yıl bu oran 39,32 nette kaldı. Sınavın ders bazında ortalamaları ise şu şekilde;

2016 yılı 
Türkçe testi 19 net
Sosyal Bilimler testi 10 net
Temel Matematik testi 7 net
Fen Bilimleri testi 4 net

2017 yılı  
Türkçe testi 17 net
Sosyal Bilimler testi 12 net
Temel Matematik testi 5 net
Fen Bilimleri testi 5 net

2017 yılı öğrenciler için daha zorlayıcı geçti. Çünkü genelde yorum ağırlıklı olan YGS’de bu sene bilgi gerektiren soruların fazlalığı dikkat çekti. Temel Matematik testinde problem soruları geçen yıllara göre daha zorlayıcıydı ve öğrencilerin bu yıl en çok zorlandığı ders oldu. Türkçe testi ise anlatım bozuklukları konusunun olmadığı paragraf sorularının ise ne uzun ne kısa olduğu ancak geçmiş yıllara nazaran daha net olduğu bir testti. Yoruma dayalı olarak rastladığımız Felsefe ve coğrafya testi ise daha çok bilgiyi ölçmeye yönelikti. Din Kültürü testi ise hem yorum hem bilgi ağırlıklıydı. Fizik ve Kimya ise diğer yıllara göre daha kolay ve sürpriz yapmayan bir durumdaydı. Biyoloji dersi için Fizik ve Kimya derslerine göre daha zor bir sınav olduğunu söyleyebiliriz.
 
PISA SONUÇLARI VE YGS
Açılımı “Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı” olan PISA, OECD tarafından yürütülen 72 ülke içerisinde 15 yaşındaki öğrencilerin Matematik okuryazarlığı, Fen Bilimleri okuryazarlığı ve Okuma Becerileri alanlarında yapılan testlerde Türkiye için pek iç açıcı sonuçlar çıkmadı. Türkiye, sıralamada 70 ülke içinde fende 51'inci, matematikte 48'inci, okumada 49'uncu sırada yer aldı. OECD ülkeleri içinde ise Türkiye ve Meksika son sırada yer aldı. Bu sonuçlarla beraber Temel Matematik testindeki 5 net daha fazla açıklığa kavuşuyor ya da okuduğunu anlama yorumlama ile ilgili olan Türkçe testindeki 17 net.

Aslında bu durum öğrencilerin düşük akademik başarısını yansıtmıyor. Çocuklarımızı yarış atına dönüştüren eğitim sistemimizin başarısızlığını gözler önüne seriyor. Mutlu olmak için iyi bir mesleğe sahip olmak gerektiğini iyi bir meslek için kaliteli bir üniversite onun için iyi bir lisede okumak iyi bir lisede okumak için yüksek bir TEOG puanı. İlk günden itibaren yanındaki ile yarıştırdığımız öğrencilerimiz zamanla hayattan kopuk ve iletişim kurmasını bilmeyen bireyler haline geliyor ve kendi hayatlarını ıskalıyorlar dolayısıyla da geleceğimizi. Okulların kalitesinin kaç kişiyi üniversiteye gönderdiği ile ölçüldüğü, çevrede kariyeri iyi olanlara değer verildiği, özellikle kız öğrencilere kendi ayakları üzerinde durup başkalarına muhtaç olmama mantığını yerleştirirken çocuklarımızı erdem, ahlak ve maneviyattan yoksun bırakıyoruz. Buda yetmezmiş gibi sanal âlem popüler kültür ve tüketim mantık kodlarıyla harmanlanmış bir nesil ortaya çıkarıyoruz.

Sonuç olarak hem eğitim hem de öğretim açısından tablo hiç iç açıcı durmuyor ve bu durum belirli aralıklarla sınav sistemini veya müfredatı yenilemeyle düzelecek bir konu da değil.
 

Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Mehmet - 3 yıl önce
Devamını bekleriz
Avatar
Süleyman - 3 yıl önce
Yazının devamını bekliyoruz hala